Všeobecné rady pre výmenných študentov (Matej Guráň, Mexiko, 07-08)

Ahojte všetci

 

Všetkých vás veľmi pekne pozdravujem z Mexika a píšem vám niekoľko rad alebo odporúčaní k vášmu nadchádzajúcemu pobytu.

 

Keďže ja som momentálne v Mexiku, tak aj moje rady budú len zo skúseností v Mexiku a teda v iných krajinách môže byt niečo odlišné, ale v tom vám zase poradí niekto iný.

Ako prvé by som vám chcel napísať, že je to pre vás obrovská príležitosť, ale vyžaduje si aj veľké množstvo príprav s ktorými treba začať čím skôr. Ešte je síce len začiatok februára a neviem, či už viete kam idete, ale všetko treba spraviť radšej skôr ako na poslednú chvíľu. A tiež si všetky veci ako letenku, víza a podobne veci vybavujte sami a nenechávajte to na rodičov. Za prvé, naučíte sa všetko vybavovať samostatne, čo vám bude v zahraničí veľmi potrebné, lebo tu vám nepomôže nikto a už vôbec nie po slovensky. A za druhé budete mat prehľad o všetkých týchto veciach sami a nebudete sa musieť pýtať rodičov niekedy v januári, že ako si teraz mate zmeniť dátum odletu, ale ich nebodaj prosiť aby vám to vybavili.

 

A ešte k tej letenke. Určite vám bude aj pán Lamoš na meetigu radiť, že je najlepšie kúpiť si letenku cez cestovnú kanceláriu ako napríklad Liptour. Aj nám to radil, ale mne potom nejakí ľudia hovorili, že je to zbytočne drahé, a keď si nájdem nejakú letenku sám, tak to bude lacnejšie. Toto sa mi nepotvrdilo, pretože po týždni hľadania čo najlacnejšej letenky na internete som napísal mail aj do Liptouru, aby som zistil aké ceny ponúkajú oni. A samozrejme, že letenka cez nich ma stala asi o 20% menej ako ta najlacnejšia na internete. A kúpa letenky cez tuto cestovku ma tiež svoje výhody. Keď im napíšete, že ste Rotary študent, tak oni už vedia presne aký typ letenky potrebujete a len im napíšete kam idete a kedy. Ale samozrejme vás nechcem do ničoho nútiť, sami si už musíte zvážiť všetky plusy a mínusy.

 

No a keď budete vybavovať víza, teda aspoň tie mexické, tak určite všade spomínajte, že ste Rotary študent a toto vám veľmi urýchli celý proces vybavovania víz (spomeňte to v jednom maile aj viac krát a hlavne v nadpise). Keďže vo vízach musíte uviesť kde budete bývať, tak musíte najskôr čakať na potvrdené papiere z Mexika, a nerátajte s tým že vám prídu naspäť skôr ako v polovici júna, pretože tu v Mexiku majú na všetko čas a z ničím sa neponáhľajú. Keď som si víza vybavoval ja, tak tam bol limit na vybavenie víz až 40 dni. No a vzhľadom na to, že ja som mal do odletu menej, tak som ich slušne poprosil, či by sa cely proces dal urýchliť, a samozrejme som všade písal, že som Rotary študent. Výsledok bol taký že mi za 7 dní zazvonil telefón, a jedna pani mi povedala, že si na druhy deň doobeda môžem prísť do Viedne po víza. Mal som vybavene víza najrýchlejšie zo všetkých. Takže určite aj takéto drobnosti môžu pomôcť.

 

Keď sa už dozviete u koho budete bývať, tak im hneď napíšte e-mail aby ste sa s nimi hneď zoznámili, a popýtajte sa všetko čo vás zaujíma, aby ste tam cestovali čo najviac pripravení. A ak budete mat aj nejaké mailové adresy na váš host club, tak určite napíšte aj im, aby ste sa troska predstavili. Hneď na začiatku budete mat u nich také plus a už nebudete pre nich úplne cudzia osoba.

 

A samozrejme sa už na Slovensku začnite učiť jazyk, teda ak ho už neovládate. Určite sa naučte aspoň nejaké základne frázy, a vety ktoré budete hneď prvé dni potrebovať. Keď budete aspoň troska hovoriť ich jazykom, tak to bude pre vás zase jedno plus a vyvolá to v nich dobrý dojem.

 

Keď už prídete k svojej host rodine, tak sa s nimi snažte vychádzať ako zo svojou vlastnou, a potom vás aj oni budú brať ako člena rodiny a nie len ako študenta ktorého ubytovali na par mesiacov. Čim lepšie budete zo svojou rodinou vychádzať, tým to tu bude pre vás príjemnejšie a určite si to tu viac užijete. Pri každej príležitosti používajte slová ako „ďakujem“ alebo „prosím“. Toto je už len z toho dôvodu, že je to slušné ale aj oni sa k vám budú potom správať milšie. Na všetko si pýtajte povolenie a keď už aj niekde idete a zistite, že sa vrátite neskôr ako ste predtým povedali rodičom, tak im napíšte aspoň sms alebo im zavolajte, že prídete neskôr. Robte to aj keď to od vás nevyžadujú a vravia vám, že je to váš čas a môžte si robiť čo chcete, len ráno musíte vstať do školy. Určite je lepšie keď rodičia vedia kde ste a čo robíte, teda aspoň približne. Tiež sa o všetkom z rodičmi rozprávajte, a povedzte im aj o všetkom čo by ste ešte chceli spraviť a na čo sa chystáte. Pretože keď o tom oni nebudú vedieť, tak sa vám to určite nepodarí. Napríklad ak chcete ísť na nejaký výlet alebo niečo podobne, tak sa tam určite nedostanete, ak budete len čakať, či vám nenavrhnú či tam chceš ísť. Povedz im o tom a oni sa ti určite budú snažiť vyhovieť, aj keď to možno nebude okamžite.

 

V skole sa snaž hneď na začiatku nájsť si veľa kamarátov. Čim viac ľudí budeš poznať, tým viac voľného času budeš tráviť s nimi a nebudeš sa nudiť doma a rozmýšľať čo by si mohol robiť. A tiež keď ti niekto povie, že napríklad v sobotu ráno už okolo 5:00 ide niekde na výlet a opýta sa ťa či nechceš ísť s ním, tak nad tým určite nerozmýšľaj a hneď povedz áno, aj keď je to tak skoro. Snaž sa isť všade kde to len bude možné, a tiež vyvíjaj aj vlastnú iniciatívu a pýtaj sa kamarátov alebo známych, ak niekam idú, či nemôžeš ísť s nimi aby si zase spoznal niečo nové. Snaž sa spoznať toľko vecí koľko len bude možné. A aj v skole sa snaž zapájať do úplne všetkých možných aktivít, a hlavne takých aké na Slovensku nie sú aby si spoznal niečo iné. Aj keď to bude nejaký krúžok, ktorý navštíviš dvakrát a povieš si že ta to nebaví, ale aspoň to skús.

 

Takže asi toľko rád ma napadlo, ale ak vás bude ešte niečo zaujímať, teda hlavne o Mexiku, tak mi pokojne napíšte mail a ja sa vám určite budem snažiť čo najlepšie poradiť.

 

Moja mailová adresa je: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

PS: Ešte sa chcem dodatočne ospravedlniť za všetky chyby, či už gramatická alebo aj štylistické, v mojom príspevku. Ono sa tomu možno teraz ťažko verí, ale po pol roku mimo Slovenska ide tá slovenčina naozaj ťažšie a na to sa pripravte. Ak sa náhodou po nejakej dobe spojite z rodičmi cez internet, tak bude pre vás naozaj dosť zložité rozprávať po slovensky.

 

Matej Guráň, Rotary YE student from D2240 to D4180, 2007/2008

 

 

Február 2008

Novinky / Newsflash

Kto je online

We have 9 guests and no members online

Prihlásenie (Rotex členovia)

Rotex Czech Republic & Slovakia, Powered by Joomla!, designed by SiteGround, created by Norbert Kaniansky