Silvester po mexicky (Lukrécia Sarah Hašková - Mexiko)

lsh01Ahojte. Volám sa Lukrécia Sarah Hašková a už je to 5 mesiacov, čo žijem v mexickom meste Veracruz, ktoré leží na pobreží Atlantického oceánu. 

Môj prvý mexický Silvester som strávila s mojou host rodinou a rodinnými priateľmi v meste Villahermosa, ktoré leží južne od môjho mesta Veracruz a je to hlavné a najväčšie mesto mexického štátu Tabasco.

 

 

lsh02

Posledná večera v starom roku sa konala na dvore priateľa môjho host otca a bola pôvodne naplánovaná na 22:30, ale keďže v mexickej histórii pravdepodobne neexistuje jediný Mexičan, ktorý by prišiel niekde načas, začali sme až pár minút pred dvanástou. Stihli sme akurát tak prípitok a následne sme začali odpočítavať sekundy do konca starého roka 2012. Keď odbilo dvanásť, všetci sa navzájom začali objímať, bozkávať a priať si šťastný Nový rok. 

V susedstve som už zaznamenala ohňostroj a bolo počuť rôzne výbuchy, takže očakávala som ohňostroj aj od mojej rodiny, ale namiesto neho moji host bratranci dovliekli bábku vypchatú petardami a oblečenú do starého oblečenia - El viejo – starca, ktorý predstavuje starý rok. A toho následne na ulici podpálili. 

lsh04

Človek, ktorý dobre nevidí do diaľky a nepozná túto tradíciu, by si mohol o tom myslieť svoje, ale bolo to niečo originálne, odlišné a páčilo sa mi to.

lsh05

Po tom, čo sme si urobili spoločné fotky, sme si zasadli opäť za stoly, kde už na nás čakalo hrozno – presne 12 bobúľ, ktoré predstavovali mesiace v novom roku. Každý začal rýchlo jesť jednu za druhou, aby sa mu v novom roku darilo.

Po hrozne nasledovala konečne večera, čo bolo veľa ďalších jedál, niektoré boli vianočné, niektoré nie. Mali sme ovocno - zeleninový šalát, údenú šunku, moriaka, lososa, mrkvovú tortu, ovocný koláč, atď. Človek by aj chcel ochutnať zo všetkého, ale bolo to absolútne nemožné.

lsh03

Oslava nového roka následne pokračovala do šiestej rána, tancovalo sa, jedlo sa, pilo sa a potom sa každý pobral domov.

Nepovedala by som, že tento mexický Silvester sa veľmi líšil od toho slovenského, ale v meste kde bývam, ľudia idú oslavovať Silvester na pláž, k moru, kde čakajú až na východ slnka a to je Silvester, ktorý sa rozhodne líši od toho slovenského, už len kvôli tomu moru, ktoré by sme na Slovensku len márne hľadali.

 

Lukrécia Sarah Hašková

Novinky / Newsflash

Kto je online

We have 15 guests and no members online

Prihlásenie (Rotex členovia)

Rotex Czech Republic & Slovakia, Powered by Joomla!, designed by SiteGround, created by Norbert Kaniansky