Past events

CZ & SK: Orientation Meeting Strečno, 9.-11.9.2011

Cez víkend 9.-11.9.2011 sa v Strečne konal už tradične 1. Orientation Meeting, na ktorom sme spoločne privítali všetkých inboundov dištriktu 2240 a oficiálne tak započali “ich rok”. Stretnutie v piatok večer otvoril a študentov privítal pán guvernér Tomáš Lang, no po prvý raz sa ho zúčastnili aj bývalý guvernér Martin Timr a budúcoročný nasledovník Alexander Turkovič. Študenti sa navzájom popredstavovali a pomocou rôznych hier sa rotexáci postarali o “lámanie ľadov”.

Celý víkend sa niesol hlavne v znamení prednášok a diskusií, preto sa ho Rotex snažil odľahčiť ako sa dalo, napríklad prednáškou o Sexual Harassment spolu s názornými ukážkami :) Na odreagovanie od všetkých prezentovaných pravidiel a oficialít poslúžila aj sobotná návšteva strečnianského hradu, púšťanie lampiónov šťastia, či večerná diskotéka.

V nedeľu sme sa po všetkých ďakovných rečiach a za búrlivého potlesku rozlúčili a už teraz sa tešíme na ďalšiu vydarenú akciu.

 strecno

 

Our first orientation meeting took place, as usual, in Strečno, from September 9th to 11th, 2011, where we greeted together all the exchange students from the district 2240 and therefore their "year" officially started.

The meeting was oficially opened on Friday evening by the district governor, Tomáš Lang, but for the first time were also present former governor Martin Timr and governor elect Alexander Turkovič. The students introduced themselves and Rotex prepared many "ice-breaking" activities for them.

The whole weekend was mainly about the presentations and discussions, therefore Rotex tried to ease it as much as possible. For instance by giving a presentation on Sexual Harassment with played examples.

Some relaxation from all the presentations on rules offered also a Saturday's visit of the Strečno castle, the fortune lanterns, or the disco in the evening.

On Sunday, after the "thank you" speeches and the big applause, we said good bye and are already looking forward to the next successful event.

Novinky / Newsflash

Kto je online

We have 7 guests and no members online

Prihlásenie (Rotex členovia)

Rotex Czech Republic & Slovakia, Powered by Joomla!, designed by SiteGround, created by Norbert Kaniansky