Mexiko

KRAJINA A MESTO:

Mexiko ako ho poznáme s oficiálnym názvom ESTADOS UNIDOS MEXICANOS (SPOJENÉ ŠTÁTY MEXICKÉ)

 

-Mexiko je exotickou krajinou pre každého. Nájdete tu všetko po čom túžite a čo Vás zaujíma. Ten, kto sa chce nielen naučiť po španielsky, ale aj vidieť a zažiť niečo úplne iné ako u nás, tak Mexiko je tou pravou destináciou, kde stráviť čas.

-Nájdete tam všetko: more a pláže, hory a nížiny, sopky, púšte, pralesy, miliónové mestá pulzujúce nočným životom, ale aj osady hlboko v horách, bohaté a chudobnejšie štvrte.

-Táto krajina má neuveriteľné bohatstvo kultúrnych pamiatok začínajúc od pyramíd Mayov, cez katedrály až po jednoduché zdobené domy mešťanov. Každý štát má svoje typické jedlo a kroj. Keď si niekto povie slovo „Mexičan“ s určitosťou sa mu vynorí predstava malého tmavého človeka s veľkým pleteným sobrérom na hlave, ale nie je to pravda, pretože kroj nosia iba počas štátnych slávností práve tí, ktorí vystupujú alebo mariachi, ktorí tiež takto spievajú serenády.

-Na severe prevláda púšť a podnebie je suchšie a teplejšie. Teploty sa niekedy vyšplhajú až do 45° C. Smerom na juh sa krajina mení a pribúda viac zelene. Podnebie je miernejšie s vlhším vzduchom.

-Študenti sú umiestňovaní do väčších miest, kde sa sústreďujú zábavné a nákupné centrá, bohaté štvrte, golfové ihriská a školy, čo je veľká výhoda. Budete v centre diania, ale nebuďte tiež zaskočení tou druhou stranou, pretože Mexiko je krajina mnohých tvári. V okrajových častiach mesta a niekedy aj v jeho centre sú chudobné štvrte s neporiadkom, v ktorých sa nebudete pohybovať, ale určite ich uvidíte.

 

 

ĽUDIA:

-Ľudia sú tu omnoho priateľskejší ako by ste očakávali a čo sa týka správania, sú nám vraj najpodobnejší.

-Značne viditeľný rozdiel medzi vrstvami obyvateľstva (chudobní a bohatí)

-Mexičania majú veľmi priateľskú povahu, sú temperamentní, rodinne založení, dobrosrdeční, spontánne sa rozhodujú a zábava je pre nich prvoradá. Ako všade aj tam sa nájdu tí „horší“, ale pravdaže patria k menšine.

-Chudobnejší ľudia často zarábajú ako sa len dá, majú stánky, predávajú na uliciach a pýtajú almužnu.

-Pre výmenný pobyt je veľmi dôležité kam a medzi koho sa dostanete, preto je veľkou výhodou ich povaha, pretože medzi nich sa oveľa ľahšie včleníte a spriatelíte ako kdekoľvek inde. Nie sú takí komplikovaní, vyjadrujú svoje pocity, vedia sa tešiť zo života a každý deň vychutnávajú naplno. Sú otvorení novým veciam a zaujímajú sa o všetko, preto sa budú snažiť okolo Vás „obletovať“ a spriateliť sa s Vami. Pomôžu Vám s hocičím, čo budete potrebovať, sú to ľudia, ktorým sa môžete zdôveriť a pomôžu Vám. Aj keby nemali veľa, dokázali by Vám dať všetko, ale opak je pravdou pretože niektorí medzi ktorými sa budete pohybovať sú bohatší, tí pomôžu ešte radšej.

-Je to katolícky založená krajina, a to že chodia každú nedeľu do kostola, alebo poniektorí aj každý deň je pravda. Chodia sa tam hlavne stretávať.

-Sú večne pozitívny a všade kam prídu roznášajú dobrú náladu, medzi nimi sa môžete cítiť skvele, ak sa aj Vy spriatelíte s nimi a neuzatvoríte sa do seba.

 

KAMARÁTI:

-Ak sa jedná o cudzinca, ktorý sa objaví v novom kolektíve, bez prekážok ho zoberú medzi seba. Práve Mexičania nie sú ten typ ľudí, aby na Vás zazerali a odvrhovali Vás. S určitosťou im nebudete ľahostajní a všetci budú vedieť že Vy ste cudzinec.

- Kamaráti sú veľmi dôležití, pretože s nimi budete v neustálom kontakte, oni budú tí, ktorým sa budete zdôverovať, s ktorými budete tráviť hodiny v škole, ale aj mimo nej a ktorí Vám pomôžu a budú Vás učiť jazyk.

-V Mexiku veľmi ľahko získate množstvo dobrých priateľov na celý život.

-Zahraniční študenti budú taktiež Vašimi dobrými kamarátmi, ale nikdy sa nevyrovnajú Mexičanom. Domáci Vám vždy vedia poukazovať mesto, vysvetliť ako to chodí, hovoria jazykom, ktorý sa chcete naučiť, predstavia Vás kamarátom, pozvú vás na večierky a na obedy.

-život tam sa neodohráva len v škole, ale hlavne večer po nej. Všetci sa zvyknú stretávať a zabávať, veď nie nadarmo sa hovorí, že každý správny Mexičan nesedí doma .

-Často Vás budú voziť autom domov kamaráti, budete s nimi navštevovať športové kluby či zábavné centrá, pôjdete sa spolu najesť, robiť aktivity v škole.

- Vždy sa pozdravia a dajú si bozk na líce, čo je neobvyklé pre nás, ale pre nich prejav priateľskosti.

-Musíš byť otvorený novým veciam a nápadom, nesmieš sa báť komunikovať, pozorovať ich správanie a prispôsobiť sa, to je ten najlepší recept ako získať kamarátov v pravom zmysle slova.

 

 

RODINA:

-V Mexiku je veľmi dôležitá rodina ako taká, ale aj vzťahy. Budú Vás brať ako člena rodiny a veľmi ľahko sa včleníte medzi nich. Sú veľmi zábavní a otvorení, preto si ľahko nadviažete vzťahy a obľúbite si ich.

-Rodina, ako aj kamaráti sú podstatou výmenného procesu. Členovia rodiny budú tí, ktorí Vám s radosťou pomôžu prekonať jazykovú bariéru, kultúrne rozdiely a hlavne Vám pomôžu sa adaptovať. Mexičania sú tí ľudia, ktorí Vám dajú pocítiť teplo domova, ktoré Vám bude najmä v prvých mesiacoch tak chýbať. Neskôr nebudete mať problém nazvať ich mama alebo otec.

-Rodiny do ktorých sa dostanete budú mať jedného, dvoch alebo viacerých sluhov, je to tam bežné. Niekedy aj mama rodiny je doma, nepracuje a stará sa o rodinu.

-Keďže sluhovia urobia za nich podstatnú časť práce, oni zas majú omnoho viac času na iné aktivity a venovať sa aj Vám. Často celé rodiny chodia do športových klubov, alebo na golfové ihriská. Poukazujú Vám mesto a zoznámia Váš so všetkými členmi rodiny.

- Nech Vás neprekvapí, že na letisko Vás príde privítať aj dvadsať ľudí z rodiny.

-Väčšina rodín sa stretáva v čase obeda (okolo tretej hodiny), aby sa spolu najedli, čo je aj večer.

-V mexických rodinách si študenti vytvárajú také vzťahy, že pri odchode plač a slzy sú tou najbežnejšou vecou, ktorá sa Vám stane.

 

 

ŠKOLA:

-súkromné a štátne školy

- štyri typy škôl: základná škola (5 rokov), stredná škola (4 roky), „bachillerato“(3 roky)- táto škola je niečo medzi strednou a vysokou školou, ktorá Váš lepšie pripraví na univerzitu, vysoká škola- univerzita (podľa zamerania). Väčšinou je to jeden veľký komplex všetkých škôl (nepatrí tu vysoká škola)

-študenti sú umiestňovaní a študujú „bachillerato“ na súkromných školách.

-Iný školský systém, pretože testy sa píšu počas skúškového obdobia (mesačne), ktoré trvá jeden týždeň a je vopred určené.

-Každá škola má svoju typickú uniformu, podľa ktorých sa školy líšia medzi sebou. Niektoré majú aj dve, z ktorých jedna z nich je športová.

-Štýl výučby je iný, robia sa prezentácie, pokusy a projekty, ktorými si žiaci vyskúšajú vedomosti v praxi. Výučba nie je taká intenzívna a prísna. Často sa študenti stretávajú doma a robia spolu projekty, to je tiež ďalšia možnosť ako sa lepšie spoznať.

- Jednou z výhod je volenie predmetov (alebo aspoň niektorých). Niektoré školy majú ten istý rozvrh každý deň. Po škole sa môžete prihlásiť na krúžky, tak ako u nás.

- Do školy Vás vozia rodičia, súrodenci alebo kamaráti, vystúpite pred vchodom do školy, kde Vás aj poobede čakajú.

- V školách nie sú jedálne, v ktorých sa bežne stravuje. Sú tam iba bufety.

-Prestávky sú krátke, vystačia na výmenu knižiek zo skrinky a premiestnenie sa do inej učebne. Vo väčšine škôl majú dve veľké prestávky.

-Prístup učiteľov je veľmi kamarátsky. Nečudujte sa keď ku vám ráno prídu, objímu Vás a spýtajú sa ako sa máte a čo máte nové, je to bežné. Výmenní študenti ich berú ako kamarátov a niekedy im aj tykajú.

 

PREZENTÁCIE:

Mexiko - Monika Kočiová

Novinky / Newsflash

Kto je online

We have 4 guests and no members online

Prihlásenie (Rotex členovia)

Rotex Czech Republic & Slovakia, Powered by Joomla!, designed by SiteGround, created by Norbert Kaniansky