Kanada

KRAJINA A MESTO:

  • Kanada je druhá najväčšia krajina na Zemi, je však veľmi riedko obývaná. Hlavne v západnej a centrálnej časti Kanady (BC, Alberta, Saskatchewan, Manitoba) ľudia veľmi často bývajú na farmách. Najhustejšie obývaný je východ Kanady (Ontário, Québec), kde sú aj najväčšie mestá. Sever Kanady (Severozápadné teritóriá) je obývaný najredšie, a aj to hlavne pôvodným obyvateľstvom (Indiáni).
  • Celkovo je v Kanade zima, hlavne na severe, tam sa to dakedy dostane až na -50 C. Normálne je najnižšia teplota -40. Je to však pre nich normálne. Zima trvá veľmi dlho. Vzduch je suchý, hlavne vo vnútrozemí. Vďaka tomu však majú najlepší prašan na svete!
  • Prevažná časť Kanady je rovinatá s množstvom jazier, ale na východe je menšie pohorie Lauretánska plošina a na západe sa nachádzajú obrovské Rocky Mountains. Všade je veľa divých zvierat. Kanaďania majú svoju prírodu radi, chránia ju a zároveň využívajú. Jazerá a rieky sa veľmi využívajú na vodné športy, ako vodné lyžovanie, tubing (také veľké nafukovacie kolesá ťahané za člnom), wakeboarding, rybolov (aj v zime), kanoistiku, rafting... Množstvo ľudí má víkendovú chatu pri jazere. V horských oblastiach je populárna turistika a zimné športy. Najznámejšie lyžiarske centrá sú v BC a Alberte, a to: Whistler, Fernie, Panorama a množstvo iných. Kanaďania hlavne v týchto oblastiach sú veľkí extrémisti, takže keď vás budú volať s nimi na dáky „cool svah“ tak nechoďte, lebo to pravdepodobne bude poriadny zabiják. Taktiež sa s nimi nesnažte vyhrať v pití piva alebo v hokeji. Určite prehráte a ak náhodou vyhráte tak nebudete mať priateľov.
  • Oficiálnym národným športom je lacrosse, ale naozajstným národným športom je hokej. Hrá alebo sleduje ho každý.
  • V celej Kanade platí federálna daň 6% z ceny, pričom na cenovke to zarátané nie je. V provinciách Quebec a BC sa ešte k tomu prirátava aj provinčná daň, čo je cca 7%.

ĽUDIA

  • Ľudia sú v Kanade veľmi otvorení, spontánni a priateľskí. Veľa pijú a jedia. Sú veľmi tolerantní, hlavne v prijímaní cudzincov. Skoro všetci (okrem pôvodných obyvateľov) majú predkov z iných krajín, hlavne európskych. Rodiny, hlavne tie na farmách, sú veľmi súdržné.

KAMARÁTI:

RODINA:

  • Každý deň má rodina spoločnú večeru, niečo ako náš nedeľný obed. Na obed majú iba dáky chlieb alebo dačo malé, hlavným jedlom dňa je večera, ktorá je často McDonald. Veľmi často jedia v reštauráciách.

ŠKOLA:

  • Škola je podstatne ľahšia ako slovenská. Je organizovaná formou výberových predmetov, ktorých je neuveriteľne veľa (na väčšine škôl). Môžete si teda zvoliť predmety ako varenie, kozmetika, pracovné skúsenosti, dráma... Veľmi zaujímavé je zvoliť si telesnú, pretože sa na nej učia naozaj zaujímavé športy, dosť často také čo by ste si doma určite nezahrali.
PREZENTÁCIE:

Kanada, British Columbia - Adéla Trsková


Novinky / Newsflash

Kto je online

We have 17 guests and no members online

Prihlásenie (Rotex členovia)

Rotex Czech Republic & Slovakia, Powered by Joomla!, designed by SiteGround, created by Norbert Kaniansky